Čo môžete čakať od smeráckeho župana?

Autor: Vladimír Maňka | 26.8.2013 o 17:01 | (upravené 26.8.2013 o 17:27) Karma článku: 14,08 | Prečítané:  16422x

Týmto blogom vstupujem do prostredia, ktoré je ideálnym miestom na priamu diskusiu. Uvedomujem si, že blogosféra a špeciálne táto na sme.sk je pravicovo orientovaná. Napriek tomu v nej chcem diskutovať o argumentoch priamo a fakticky. Tak, ako diskutujem aj s pravicovými  poslancami nášho regiónu a nachádzam u nich podporu po celé volebné obdobie.

Keď som pred necelými štyrmi rokmi nastúpil do funkcie predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, vplyvom krízy nám vypadlo takmer 25 % príjmov. Postupne vychádzali na povrch problémy, ktoré sme museli bezodkladne riešiť. Boli to aj súdne spory, ktoré ohrozovali rozpočet samosprávneho kraja, ako aj rozpočet a existenciu organizácií v jeho pôsobnosti.

V najväčšom z nich sme zachránili 18 miliónov eur.  Záväzok nám však ešte v roku 2012 vstupoval do našich neuhradených podlžností. Vytváral, spolu s ďalšími podobnými prvkami, o našom kraji dojem, že záväzky neplatíme. Do konca tohto roka ešte bude deformovať obraz o našom finančnom zdraví, hoci sa nám finančné zdravie aj napriek tomu podarilo výrazne zlepšiť do plusových hodnôt. Paradoxom je, že sa našiel politik, čo to zneužíva, hoci v minulosti práve vláda, ktorej bol členom, v rokoch 2004 - 2005 mohla prispieť k riešeniu tohto problému.

Ten istý politik tvrdí, že Banskobystrická župa je najzadlženejšou župou na Slovensku. Odvoláva sa na portál INEKO. Keď si otvoríte stránku INEKO, zistíte, že opak je pravdou. Nie najviac, ale najmenej zadlženým krajom na Slovensku je Banskobystrický.

graf.jpg

Neprávd a poloprávd je toľko, že je až neuveriteľné, ako ich niekto môže toľko vyprodukovať.

Preto dovoľte pár informácií, ako to v Banskobystrickom samosprávnom kraji vlastne vyzerá.

V tomto volebnom období sme racionalizačnými opatreniami ušetrili viac ako 39 milión eur. Máme najmenej úradníkov a najmenej byrokracie zo všetkých samosprávnych krajov. Jeden príklad, ako sme šetrili: Naše zariadenia domovov sociálnych služieb a domovov dôchodcov vo viacerých okresoch majú spoločného riaditeľa, spoločnú ekonomiku, personalistiku, obslužné činnosti. Týmto krokom sme neznížili kapacitu zariadení, ale ušetrili sme 1,8 milióna eur, ktoré nám v týchto zariadeniach chýbali.

V súdnych sporoch sme zachránili viac ako 106 miliónov eur. Vyhrali sme celkovo 99 súdnych sporov, ktoré vznikli v minulých obdobiach. Neprehrali sme definitívne ani jeden, ktorý by mal finančné dôsledky. My sa snažíme ďalšie spory nevytvárať.

Do rozvoja kraja dávame viac ako 112 miliónov eur. Podarilo sa nám získať 71 mil. eur z eurofondov. Ako príklad našich investícií s vysokou pridanou hodnotou môžem uviesť investíciu za pomoci Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR). Požičali sme si od nej 5 miliónov eur, zateplili sme sedem škôl a školských zariadení. Priemerná úspora: 50 % energií na vykurovanie. Keďže sme splnili kritérium 30 % úspor, EBOR nám vráti ako bonus milión eur.

Keď hovoríme o pôžičkách, v tomto volebnom období sme si požičali 20,9 milióna eur, ale splatíme svoje záväzky v hodnote 27,8 milióna eur.

V roku 2011 nás Transparency International vyhodnotil ako najtransparentnejší kraj na Slovensku. Sú však ľudia, ktorým sa nepáči, že sa nemôžu na našich obyvateľoch a na našom kraji priživovať. Preto môžu konštruovať vymyslené kauzy s cieľom zmeniť vedenie kraja. V atmosfére vyše 90-percentnej podpory poslancov zastupiteľstva samosprávneho kraja z celého politického spektra je ľahšie riešiť problémy regiónu, ľudí, ktorí v ňom žijú, a dosiahnuť lepšie výsledky ako pri hádkach a v napätí. Pán Kaník sa čuduje, prečo ma podporujú aj pravicové strany a vyčíta to hlavne KDH. Na úrovni kraja ide o konkrétne výsledky, a nie iba o stranícke tričko.

Údaj, ktorý bežne neuvádzam: nedávam si vyplácať plat predsedu kraja. Chcem tým ukázať, že mi nejde o dva platy a o dve funkcie, ale o ľudí v regióne.To znamená, že peniaze neboli poukázané z účtu kraja a celú sumu vrátane odvodov sme použili v prospech kraja - 200-tisíc eur na spolufinancovanie projektov z eurofondov v objeme viac ako 4 mil. eur. Na služobné cesty používam svoje auto, platím si sám pohonné hmoty (pre kraj som najazdil vyše 100-tisíc km) aj všetky ostatné náklady vrátane mobilu, počítača, ubytovanie na služobných cestách (55 tisíc eur). Pri odchode z funkcie sa vzdám odstupného. Presne to som urobil aj počas dvoch období, keď som bol primátorom Zvolena. V tom čase bol Zvolen dlhodobo najlepšie hospodáriacim mestom na Slovensku a získal za to aj ocenenie.

Poslanec Kaník hovorí, že náš kraj má najvyššiu nezamestnanosť na Slovensku a že je to zásluhou vedenia kraja. Vedenie kraja vraj vôbec nezháňa investorov. Zamestnanosť však rieši a opatrenia na jej zníženie prijíma niekto úplne iný ako samosprávne kraje. Aj v čase, keď on bol vo vláde, bola v Banskobystrickom kraji najvyššia nezamestnanosť a vôbec to ako minister nezmenil. Prvýkrát v histórii nezamestnanosť v Banskobystrickom kraji od vlani už nie je najvyššia na Slovensku...

Na záver citát z listu, ktorý mi poslal dlhoročný riaditeľ firmy Continental Zvolen Gerhard Baucke z Nemecka, ktorý v máji odišiel do dôchodku: „... Vy ste ten, kto svojím osobným nasadením dosiahol, že Continental prišiel práve do Zvolena. Táto cena do istej miery patrí Vám, lebo Vy ste vlastne zodpovedný za to, že Continental Zvolen medzičasom zamestnáva viac ako tisíc ľudí z tohto regiónu a poskytuje im isté pracovné miesto..."

Voľby pokladám za súťaž, v ktorej má uchádzač argumentmi presvedčiť občana. Uchádzač by mal ukázať reálne výsledky svojej práce. Ak o výsledkoch svojej práce mlčí a rieši len svojich protivníkov, musí tam byť dôvod a treba si na to dať pozor. Ak je súťaž medzi férovými partnermi, môže to byť len na prospech občana.

 

Vladimír Maňka

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kičura sa zamotáva v obvineniach

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


Už ste čítali?